Toksyna botulinowa - usuwanie zmian mimycznych

Czym jest toksyna botulinowa?

Zabieg toksyną botulinową, czyli tzw. botox cieszy się ogromną popularnością ze względu na szybkie i spektakularne efekty.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej wykorzystuje się w terapii anti-aging.

Toksyna botulinowa jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów a unerwionymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo-mięśniowe. Nie dochodzi wtedy do skurczów porażonego mięśnia.

Do likwidacji zmarszczek stosuje się bardzo małe stężenie toksyny, które nie ma wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą, w której podawano zastrzyk.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg toksyną botulinową nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych. Botox jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Odpowiednią ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny.

Wskazania

Efekty zabiegu

  • wypłycenie zmarszczek mimicznych
  • działanie anti-aging
  • rozluźnienie mięśni, dzięki czemu ograniczone jest w przyszłości powstawanie głębokich zmarszczek

W naszym Centrum polecamy też zabiegi Laser Frakcyjny Ablacyjny CO2 oraz Lipotransfer.

Najczęściej zadawane pytania

Skóra na czole czy w okolicach oczu wygładza się po około dwóch tygodniach. Co ważne, toksyna botulinowa wpływa na rozluźnienie mięśni, co w przyszłości ogranicza powstawanie głębokich zmarszczek.

Należy stosować się do zaleceń lekarza przeprowadzającego zabieg. Bezpośrednio po zabiegu toksyny botulinowej nie należy się schylać, kłaść się czy schylać przez ok. 4 godziny.

Zabieg toksyną botulinową nie jest bolesny.

Tak, zabieg z toksyną botulinową należy powtarzać mniej więcej co 6 miesięcy.

  • ciąża i okres laktacji
  • miejscowe infekcje skóry
  • choroby nowotworowe